Panasonic Electronic Components EET-ED2W561EA
EET-ED2W561EA picture photo
Mfg. Part Number
EET-ED2W561EA
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-ED2W561EA.pdf
Availability of EET-ED2W561EA
QUANTITY
EET-ED2W561EA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-ED2W561EA
Internal Part NumberEIS-EET-ED2W561EA
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)236 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.480" (63.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-ED2W561EA
Related LinksEET-ED, EET-ED2W561EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-ED2W561EA Details Description
Related parts for EET-ED2W561EA
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
3 SIL VERT PC-TAIL MALE datasheet.pdf
INSERT FGG.3B.326. FOR 26LV datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5A 17 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 187MA 1.35 OHM datasheet.pdf
D SUB FE 40A PCB SOLDER CONTACT datasheet.pdf
MICRO 37C P 10" WHT JACKS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS GAN 80V 31A BUMPED DIE datasheet.pdf