Panasonic Electronic Components EET-ED2W680BA
EET-ED2W680BA picture photo
Mfg. Part Number
EET-ED2W680BA
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-ED2W680BA.pdf
Availability of EET-ED2W680BA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-ED2W680BA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-ED2W680BA
Internal Part NumberEIS-EET-ED2W680BA
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.95 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-ED2W680BA
Related LinksEET-ED, EET-ED2W680BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-ED2W680BA Details Description
Related parts for EET-ED2W680BA
RES SMD 16 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 15M OHM 16W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 2POS SNGL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 240MA 1.37 OHM TH datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BARGRAPH 10-SEGMENT GREEN datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf