Panasonic Electronic Components EET-HC2C222DA
EET-HC2C222DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2C222DA
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2C222DA.pdf
Availability of EET-HC2C222DA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2C222DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2C222DA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2C222DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2C222DA
Related LinksEET-HC, EET-HC2C222DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2C222DA Details Description
Related parts for EET-HC2C222DA
IC REG LDO 5V 0.1A TO220-3 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM UVLO HV 8SOIC datasheet.pdf
CONTACT PIN .062 WIREWRAP TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 14-TSSOP datasheet.pdf
CONNECTOR COVER 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf