Panasonic Electronic Components EET-HC2D102HA
EET-HC2D102HA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2D102HA
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2D102HA.pdf
Availability of EET-HC2D102HA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2D102HA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2D102HA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2D102HA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2D102HA
Related LinksEET-HC, EET-HC2D102HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2D102HA Details Description
Related parts for EET-HC2D102HA
CAP MICA 820PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
FZ3 HIGRD/SPD BOXCTRL 4-CAMNPN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 50MA 6.5 OHM SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE P 1.3UH N48 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
2,2UF 40V 10X8X6MM 125C 20000H datasheet.pdf