Panasonic Electronic Components EET-HC2D182EA
EET-HC2D182EA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2D182EA
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2D182EA.pdf
Availability of EET-HC2D182EA
QUANTITY
EET-HC2D182EA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2D182EA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2D182EA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)129 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.08A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2D182EA
Related LinksEET-HC, EET-HC2D182EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2D182EA Details Description
Related parts for EET-HC2D182EA
IC COMPARATOR QUAD 14-SOP datasheet.pdf
CONN HEADR 14POS .100 PCB TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SNAP LOCK PIN 0.300" NYLON NRTL datasheet.pdf
OSC XO 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MODULE DIODE 600V 105A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
26500 2C 2#16 P TH PLUG AN LC datasheet.pdf
M5 2 POS M-M STRT 1MTR datasheet.pdf