Panasonic Electronic Components EET-HC2D222LA
EET-HC2D222LA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2D222LA
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2D222LA.pdf
Availability of EET-HC2D222LA
QUANTITY
EET-HC2D222LA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2D222LA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2D222LA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2D222LA
Related LinksEET-HC, EET-HC2D222LA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2D222LA Details Description
Related parts for EET-HC2D222LA
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLK W/DIODE PLUG 2.3MM BG datasheet.pdf
RES CUR SENSE .001 OHM 25A 5% datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 1.97"L X 1.77"W datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 6 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 383 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT RA datasheet.pdf