Panasonic Electronic Components EET-HC2D222LA
EET-HC2D222LA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2D222LA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2D222LA.pdf
Availability of EET-HC2D222LA
QUANTITY
EET-HC2D222LA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2D222LA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2D222LA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HC
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2D222LA
Related LinksEET-HC, EET-HC2D222LA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2D222LA Details Description
Related parts for EET-HC2D222LA
CONN FERRULE 22AWG TURQUOISE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 100MA 2.5 OHM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 5KV P90 3838 datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NET MULT OHM SIP datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
220UF 50V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf