Panasonic Electronic Components EET-HC2D471BA
EET-HC2D471BA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2D471BA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2D471BA.pdf
Availability of EET-HC2D471BA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2D471BA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2D471BA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2D471BA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2D471BA
Related LinksEET-HC, EET-HC2D471BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2D471BA Details Description
Related parts for EET-HC2D471BA
IC REG LDO 5V 0.15A 8DSO datasheet.pdf
RES 27.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 415VAC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 6DFN datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
MED FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 550MA 500 MOHM datasheet.pdf