Panasonic Electronic Components EET-HC2E122DA
EET-HC2E122DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2E122DA
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2E122DA.pdf
Availability of EET-HC2E122DA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2E122DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2E122DA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2E122DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)138 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2E122DA
Related LinksEET-HC, EET-HC2E122DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2E122DA Details Description
Related parts for EET-HC2E122DA
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 56TSSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 25V 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS6129 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1000UH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
RES 45 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
REAR FSHEAR 20842A datasheet.pdf