Panasonic Electronic Components EET-HC2E561HF
EET-HC2E561HF picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2E561HF
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2E561HF.pdf
Availability of EET-HC2E561HF
QUANTITY
EET-HC2E561HF Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2E561HF
Internal Part NumberEIS-EET-HC2E561HF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2E561HF
Related LinksEET-HC, EET-HC2E561HF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2E561HF Details Description
Related parts for EET-HC2E561HF
CARDEDGE HIPRO 86POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 48 SILVER datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 100' datasheet.pdf
WASHER FLAT M2.5 NYLON BLACK datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf