Panasonic Electronic Components EET-HC2E821LA
EET-HC2E821LA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2E821LA
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2E821LA.pdf
Availability of EET-HC2E821LA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2E821LA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2E821LA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2E821LA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)202 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2E821LA
Related LinksEET-HC, EET-HC2E821LA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2E821LA Details Description
Related parts for EET-HC2E821LA
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN PLUG 150A MODULE RT ANG datasheet.pdf
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
ESD TP CLR 1INX72YDS datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 85V 120-277 datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz 8-Channel D/A Converter  IC datasheet.pdf