Panasonic Electronic Components EET-HC2G101HA
EET-HC2G101HA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2G101HA
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2G101HA.pdf
Availability of EET-HC2G101HA
QUANTITY
EET-HC2G101HA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2G101HA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2G101HA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.824 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2G101HA
Related LinksEET-HC, EET-HC2G101HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2G101HA Details Description
Related parts for EET-HC2G101HA
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
WIRE FERL UNINSUL datasheet.pdf
FQ-M I/O CBL ANGLE 10M datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1A 280 MOHM TH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP 150KHZ MICROPWR 16QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V THRU HOLE datasheet.pdf