Panasonic Electronic Components EET-HC2S121HA
EET-HC2S121HA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2S121HA
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2S121HA.pdf
Availability of EET-HC2S121HA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2S121HA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2S121HA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2S121HA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.52 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current740mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2S121HA
Related LinksEET-HC, EET-HC2S121HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2S121HA Details Description
Related parts for EET-HC2S121HA
RES SMD 270 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED 620NM SUP ORANGE CLEAR 4PLCC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
UM5-4236 SAFETY MAT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
10 POS EP II HSG, GLOW WIRE datasheet.pdf