Panasonic Electronic Components EET-HC2S121JA
EET-HC2S121JA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2S121JA
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2S121JA.pdf
Availability of EET-HC2S121JA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2S121JA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2S121JA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2S121JA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.52 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current740mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2S121JA
Related LinksEET-HC, EET-HC2S121JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2S121JA Details Description
Related parts for EET-HC2S121JA
RES SMD 383 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SDI S 3-6 5/PH1/2 RED-L 1=6PC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SER 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf