Panasonic Electronic Components EET-HC2S331LA
EET-HC2S331LA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2S331LA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2S331LA.pdf
Availability of EET-HC2S331LA
QUANTITY
EET-HC2S331LA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2S331LA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2S331LA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)553 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2S331LA
Related LinksEET-HC, EET-HC2S331LA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2S331LA Details Description
Related parts for EET-HC2S331LA
IC EEPROM 64KBIT 120NS 28SOIC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/8" datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS LP 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf