Panasonic Electronic Components EET-HC2V221JA
EET-HC2V221JA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2V221JA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2V221JA.pdf
Availability of EET-HC2V221JA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2V221JA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2V221JA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2V221JA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)754 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2V221JA
Related LinksEET-HC, EET-HC2V221JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2V221JA Details Description
Related parts for EET-HC2V221JA
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.94"L X 2.56"W datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
COMBO-D 25H3 SCKT ST PCB datasheet.pdf
IC TRANS PNP 1A 45V SOT1061 datasheet.pdf