Panasonic Electronic Components EET-HC2V561EA
EET-HC2V561EA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2V561EA
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2V561EA.pdf
Availability of EET-HC2V561EA
QUANTITY
EET-HC2V561EA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2V561EA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2V561EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2V561EA
Related LinksEET-HC, EET-HC2V561EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2V561EA Details Description
Related parts for EET-HC2V561EA
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.165" (4.20mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 258.6VC R6 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 25A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf