Panasonic Electronic Components EET-HC2W391KF
EET-HC2W391KF picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2W391KF
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2W391KF.pdf
Availability of EET-HC2W391KF
QUANTITY
EET-HC2W391KF Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2W391KF
Internal Part NumberEIS-EET-HC2W391KF
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)468 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.39A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2W391KF
Related LinksEET-HC, EET-HC2W391KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2W391KF Details Description
Related parts for EET-HC2W391KF
TIE WIRE 15" BLACK 50LB datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 15.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf