Panasonic Electronic Components EET-HC2W391KF
EET-HC2W391KF picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2W391KF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2W391KF.pdf
Availability of EET-HC2W391KF
QUANTITY
EET-HC2W391KF Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2W391KF
Internal Part NumberEIS-EET-HC2W391KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HC
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)468 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.39A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2W391KF
Related LinksEET-HC, EET-HC2W391KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2W391KF Details Description
Related parts for EET-HC2W391KF
RES SMD 102 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 30POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES 16K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf
CONN JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf