Panasonic Electronic Components EET-HD2G271JJ
EET-HD2G271JJ picture photo
Mfg. Part Number
EET-HD2G271JJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-HD2G271JJ.pdf
Availability of EET-HD2G271JJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HD2G271JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HD2G271JJ
Internal Part NumberEIS-EET-HD2G271JJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HD2G271JJ
Related LinksEET-HD, EET-HD2G271JJ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HD2G271JJ Details Description
Related parts for EET-HD2G271JJ
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 66POS DUAL TIN datasheet.pdf
ESD HANDLER 11-1/4X14-3/4X3/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HAN FAPC LOCK 4-6MM AG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 250MA SOT23 datasheet.pdf