Panasonic Electronic Components EET-UQ2C182JA
EET-UQ2C182JA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2C182JA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2C182JA.pdf
Availability of EET-UQ2C182JA
QUANTITY
EET-UQ2C182JA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2C182JA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2C182JA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUQ Series 03/Jul/2013
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UQ
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)111 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2C182JA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2C182JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2C182JA Details Description
Related parts for EET-UQ2C182JA
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 PG29 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.82 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23 datasheet.pdf