Panasonic Electronic Components EET-UQ2D471BA
EET-UQ2D471BA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2D471BA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2D471BA.pdf
Availability of EET-UQ2D471BA
QUANTITY
EET-UQ2D471BA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2D471BA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2D471BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUQ Series 03/Jul/2013
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UQ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2D471BA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2D471BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2D471BA Details Description
Related parts for EET-UQ2D471BA
IC PWR INTRFC SW PC CARD 20TSSOP datasheet.pdf
PLUG SAFEWAY NEMA 6-50 50A/250V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5A 6SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ARDUINO WIFI SHIELD W/ ANTENNA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 250W datasheet.pdf