Panasonic Electronic Components EET-UQ2D561BA
EET-UQ2D561BA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2D561BA
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2D561BA.pdf
Availability of EET-UQ2D561BA
QUANTITY
EET-UQ2D561BA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2D561BA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2D561BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.43A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2D561BA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2D561BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2D561BA Details Description
Related parts for EET-UQ2D561BA
CONN RECEPT 30POS .050 VERT DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 26POS 1MM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMCJ datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 43POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
LED SOLERIQ S13 3000K WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf