Panasonic Electronic Components EET-UQ2D561HA
EET-UQ2D561HA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2D561HA
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2D561HA.pdf
Availability of EET-UQ2D561HA
QUANTITY
EET-UQ2D561HA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2D561HA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2D561HA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.43A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2D561HA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2D561HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2D561HA Details Description
Related parts for EET-UQ2D561HA
RES .50 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5V 2500RESOLUTION datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 35VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 640 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 0605 SMD datasheet.pdf
CONN CAP FOR HR41A RCPT SIZE 17 datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, Parallel Interface Quad Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf