Panasonic Electronic Components EET-UQ2G271CA
EET-UQ2G271CA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2G271CA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2G271CA.pdf
Availability of EET-UQ2G271CA
QUANTITY
EET-UQ2G271CA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2G271CA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2G271CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUQ Series 03/Jul/2013
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UQ
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.67A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2G271CA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2G271CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2G271CA Details Description
Related parts for EET-UQ2G271CA
PC BOARD 0.1" SPACE FR-4 10"X17" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 2POS R/A TIN datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES 30K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf