Panasonic Electronic Components EET-UQ2G821EA
EET-UQ2G821EA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2G821EA
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2G821EA.pdf
Availability of EET-UQ2G821EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-UQ2G821EA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2G821EA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2G821EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.25A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2G821EA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2G821EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2G821EA Details Description
Related parts for EET-UQ2G821EA
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM GRAY datasheet.pdf
CONN HDR FMAL 10PS 1MM DL AU SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf