Panasonic Electronic Components EET-UQ2S391LA
EET-UQ2S391LA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2S391LA
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2S391LA.pdf
Availability of EET-UQ2S391LA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-UQ2S391LA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2S391LA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2S391LA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.27A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2S391LA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2S391LA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2S391LA Details Description
Related parts for EET-UQ2S391LA
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
MICRO 15 F 3" RBW JACKP datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf