Panasonic Electronic Components EET-UQ2S681EA
EET-UQ2S681EA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2S681EA
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2S681EA.pdf
Availability of EET-UQ2S681EA
QUANTITY
EET-UQ2S681EA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2S681EA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2S681EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)293 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.11A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2S681EA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2S681EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2S681EA Details Description
Related parts for EET-UQ2S681EA
IC AMP AUDIO PWR 1.5W AB 24TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 81VWM 144VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TRANSISTOR LDMOST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf