Panasonic Electronic Components EET-UQ2V151BA
EET-UQ2V151BA picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2V151BA
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2V151BA.pdf
Availability of EET-UQ2V151BA
QUANTITY
EET-UQ2V151BA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2V151BA
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2V151BA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.326 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2V151BA
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2V151BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2V151BA Details Description
Related parts for EET-UQ2V151BA
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-05V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 2.54MM datasheet.pdf
T-1 BI-PIN BASE INCND LP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 120 NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN RECP datasheet.pdf
26500 25C 19#20 6#12 S TH PLUG datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf