Panasonic Electronic Components EET-UQ2W391LF
EET-UQ2W391LF picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2W391LF
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2W391LF.pdf
Availability of EET-UQ2W391LF
QUANTITY
EET-UQ2W391LF Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2W391LF
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2W391LF
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.24A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2W391LF
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2W391LF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2W391LF Details Description
Related parts for EET-UQ2W391LF
IC OPAMP GP 11MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 8-SOIC datasheet.pdf
RES 5.10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
STRIPPER datasheet.pdf
HANDLE SUPPORT BRACKET datasheet.pdf
3.3 V Upstream Cable Line Driver IC datasheet.pdf