Panasonic Electronic Components EET-UQ2W391LF
EET-UQ2W391LF picture photo
Mfg. Part Number
EET-UQ2W391LF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EET-UQ2W391LF.pdf
Availability of EET-UQ2W391LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-UQ2W391LF Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-UQ2W391LF
Internal Part NumberEIS-EET-UQ2W391LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUQ Series 03/Jul/2013
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UQ
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.24A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-UQ2W391LF
Related LinksEET-UQ, EET-UQ2W391LF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-UQ2W391LF Details Description
Related parts for EET-UQ2W391LF
IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf