Panasonic Electronic Components EEU-EB1A471S
EEU-EB1A471S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1A471S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1A471S.pdf
Availability of EEU-EB1A471S
QUANTITY
EEU-EB1A471S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1A471S
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1A471S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesEB
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1A471S
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1A471S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1A471S Details Description
Related parts for EEU-EB1A471S
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf