Panasonic Electronic Components EEU-EB1E102
EEU-EB1E102 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1E102
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1E102.pdf
Availability of EEU-EB1E102
QUANTITY
EEU-EB1E102 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1E102
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1E102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEB
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current498mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1E102
Related LinksEEU-E, EEU-EB1E102 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1E102 Details Description
Related parts for EEU-EB1E102
MOSFET N-CH 55V 18A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 28SGL 1.57MM datasheet.pdf