Panasonic Electronic Components EEU-EB1H101S
EEU-EB1H101S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1H101S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1H101S.pdf
Availability of EEU-EB1H101S
QUANTITY
EEU-EB1H101S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1H101S
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1H101S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesEB
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current99mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1H101S
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1H101S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1H101S Details Description
Related parts for EEU-EB1H101S
TWIST LOCK DUAL .3"DIA 3.18" L datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 5VOUT SIP SGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIE MTR 110 datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM HEX R/A SMD datasheet.pdf
CAP 1.5F 5.5V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf