Panasonic Electronic Components EEU-EB1H331B
EEU-EB1H331B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1H331B
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1H331B.pdf
Availability of EEU-EB1H331B
QUANTITY
EEU-EB1H331B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1H331B
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1H331B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesEB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current293mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1H331B
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1H331B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1H331B Details Description
Related parts for EEU-EB1H331B
DIODE GEN PURP 200V 40A DO203AB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CORDSET FEMALE 30' 16/3 PVC datasheet.pdf
RES 7.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 34POS datasheet.pdf