Panasonic Electronic Components EEU-EB1H3R3S
EEU-EB1H3R3S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1H3R3S
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1H3R3S.pdf
Availability of EEU-EB1H3R3S
QUANTITY
EEU-EB1H3R3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1H3R3S
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1H3R3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesEB
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1H3R3S
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1H3R3S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1H3R3S Details Description
Related parts for EEU-EB1H3R3S
IC OPAMP PGA 33MHZ RRO 12DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION KSZ8842-PMQL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X9.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A DL 16-MSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.348 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAT 6 SHLD PATCH CORD 14' BL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf