Panasonic Electronic Components EEU-EB1H3R3SH
EEU-EB1H3R3SH picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1H3R3SH
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1H3R3SH.pdf
Availability of EEU-EB1H3R3SH
QUANTITY
EEU-EB1H3R3SH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1H3R3SH
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1H3R3SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesEB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1H3R3SH
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1H3R3SH Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1H3R3SH Details Description
Related parts for EEU-EB1H3R3SH
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 110A TO244AB datasheet.pdf
MEMBER MODULE PIC16C554/556/558 datasheet.pdf
TOOL PUNCHDWN 66/88/110/KRON/BIX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 WW datasheet.pdf
IC CTRLR PFC PRECONVERTER 8-DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SMT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 230V datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG WHITE 500' datasheet.pdf
E(LIQI) AC SERVO MOTOR datasheet.pdf
RAM datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX GREEN TRANSP 12" datasheet.pdf