Panasonic Electronic Components EEU-EB1J100SH
EEU-EB1J100SH picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1J100SH
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1J100SH.pdf
Availability of EEU-EB1J100SH
QUANTITY
EEU-EB1J100SH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1J100SH
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1J100SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesEB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1J100SH
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1J100SH Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1J100SH Details Description
Related parts for EEU-EB1J100SH
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.20A 60V CHIP 1812 datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf