Panasonic Electronic Components EEU-EB1J3R3
EEU-EB1J3R3 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1J3R3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1J3R3.pdf
Availability of EEU-EB1J3R3
QUANTITY
EEU-EB1J3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1J3R3
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1J3R3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLEEU Series 06/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEB
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1J3R3
Related LinksEEU-E, EEU-EB1J3R3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1J3R3 Details Description
Related parts for EEU-EB1J3R3
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 30POS M-M 12" datasheet.pdf
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 150KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
BREADBOARD ADAPTER PS/2 datasheet.pdf
LED LAMP 4100K datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP 35VDC 10UF 120 MOHM datasheet.pdf