Panasonic Electronic Components EEU-EB1J3R3H
EEU-EB1J3R3H picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1J3R3H
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1J3R3H.pdf
Availability of EEU-EB1J3R3H
QUANTITY
EEU-EB1J3R3H Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1J3R3H
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1J3R3H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesEB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1J3R3H
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1J3R3H Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1J3R3H Details Description
Related parts for EEU-EB1J3R3H
IC REG LDO ADJ 125MA 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CORD SOCKET datasheet.pdf
COAX, DC TO 7GHZ, F, MF, 25W datasheet.pdf
MX150 BULKHD TWISTLOCK ASSY 16CK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
500 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
HEATSINK FOR 35MM BGA datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf