Panasonic Electronic Components EEU-EB1V330B
EEU-EB1V330B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1V330B
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1V330B.pdf
Availability of EEU-EB1V330B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEU-EB1V330B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1V330B
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1V330B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEEU Series 06/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesEB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current66mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1V330B
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1V330B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1V330B Details Description
Related parts for EEU-EB1V330B
IC MUX DUAL 2:1 DIFF ECL 20TSSOP datasheet.pdf
IC DRIVER COAXIAL CABLE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 94POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN STACKER 10POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
MULTI-TECH WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 320MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf