Panasonic Electronic Components EEU-EB2G330S
EEU-EB2G330S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB2G330S
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB2G330S.pdf
Availability of EEU-EB2G330S
QUANTITY
EEU-EB2G330S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB2G330S
Internal Part NumberEIS-EEU-EB2G330S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB2G330S
Related LinksEEU-EB, EEU-EB2G330S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB2G330S Details Description
Related parts for EEU-EB2G330S
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 44-SOP datasheet.pdf
BOARD EVAL USB POWER SWITCH datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD 3MM NYLON datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 490MA 785 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf