Panasonic Electronic Components EEU-ED2C221S
EEU-ED2C221S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-ED2C221S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EEU-ED2C221S.pdf
Availability of EEU-ED2C221S
QUANTITY
EEU-ED2C221S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-ED2C221S
Internal Part NumberEIS-EEU-ED2C221S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesED
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-ED2C221S
Related LinksEEU-ED, EEU-ED2C221S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-ED2C221S Details Description
Related parts for EEU-ED2C221S
RES 75 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.4V VTH 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 500' datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HOUSING datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.1W SSM datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf