Panasonic Electronic Components EEU-EE2V680
EEU-EE2V680 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EE2V680
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EE2V680.pdf
Availability of EEU-EE2V680
QUANTITY
EEU-EE2V680 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EE2V680
Internal Part NumberEIS-EEU-EE2V680
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.53A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EE2V680
Related LinksEEU-E, EEU-EE2V680 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EE2V680 Details Description
Related parts for EEU-EE2V680
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 250VAC 63VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA Backlight, Lighting, Signage 6-TDFN-EP (3x3) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 23A TSDSON-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf