Panasonic Electronic Components EEU-FC0J122L
EEU-FC0J122L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC0J122L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC0J122L.pdf
Availability of EEU-FC0J122L
QUANTITY
EEU-FC0J122L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC0J122L
Internal Part NumberEIS-EEU-FC0J122L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current796mA
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC0J122L
Related LinksEEU-FC, EEU-FC0J122L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC0J122L Details Description
Related parts for EEU-FC0J122L
IDC CABLE - MKC16K/MC16G/MCG16K datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SIDAC MC 4CHP 90/180V 400A MS013 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 800V 10A BU-5S datasheet.pdf
SCOTCHLOK TERMINAL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 850 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf