Panasonic Electronic Components EEU-FC0J221B
EEU-FC0J221B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC0J221B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC0J221B.pdf
Availability of EEU-FC0J221B
QUANTITY
EEU-FC0J221B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC0J221B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC0J221B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current188.5mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC0J221B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC0J221B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC0J221B Details Description
Related parts for EEU-FC0J221B
IC CHARGER BATT LI-ON 6-DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ15 M16 SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 348.6VC P600 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf