Panasonic Electronic Components EEU-FC0J272SB
EEU-FC0J272SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC0J272SB
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC0J272SB.pdf
Availability of EEU-FC0J272SB
QUANTITY
EEU-FC0J272SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC0J272SB
Internal Part NumberEIS-EEU-FC0J272SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.436A
Impedance43 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC0J272SB
Related LinksEEU-FC, EEU-FC0J272SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC0J272SB Details Description
Related parts for EEU-FC0J272SB
DIODE ZENER 43V 500MW DO214AC datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
VARISTOR 670V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf