Panasonic Electronic Components EEU-FC1A122
EEU-FC1A122 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1A122
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1A122.pdf
Availability of EEU-FC1A122
QUANTITY
EEU-FC1A122 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1A122
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1A122
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current976mA
Impedance52 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1A122
Related LinksEEU-F, EEU-FC1A122 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1A122 Details Description
Related parts for EEU-FC1A122
CONN RING 18 AWG #8 RED/WHT PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE DSUB 25POS FML-ML 3M datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DS1800/2000 TEST BOARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf