Panasonic Electronic Components EEU-FC1C152
EEU-FC1C152 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1C152
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1C152.pdf
Availability of EEU-FC1C152
QUANTITY
EEU-FC1C152 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1C152
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1C152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.324A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1C152
Related LinksEEU-F, EEU-FC1C152 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1C152 Details Description
Related parts for EEU-FC1C152
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 250MA 710 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 10A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 6POS PIN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf