Panasonic Electronic Components EEU-FC1C182
EEU-FC1C182 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1C182
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1C182.pdf
Availability of EEU-FC1C182
QUANTITY
EEU-FC1C182 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1C182
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1C182
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.556A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1C182
Related LinksEEU-F, EEU-FC1C182 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1C182 Details Description
Related parts for EEU-FC1C182
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 250MM 1.32 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3.3A 3MPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf